Bli med inn til Karinas eksotiske kjøkken
Interiør-spesialisten Karina Holmen gikk for et dramatisk og eksotisk kjøkken med luksuriøse grep da hun pusset opp.
Tone Kroken er en av Norges fremste interiørstylister. Sammen med Yvonne Wilhelmsen driver hun nettsiden Lazydays og er MINMOTES INTERIØREKSPERT.
Denne uken har hun besøkt et eksotisk kjøkken.
– Det er på kjøkkenet jeg bruker mest tid når jeg er hjemme, sier Karina Holmen som er eieren av butikken Eske interiør på Bislett i Oslo.
Slik får du stuen til å føles som ny med enkle grep
Derfor ble ingenting overlatt til tilfeldighet da hun gjorde om den største stuen i leiligheten om til kjøkken.
– Da rommet er stort med høyt til taket var det viktig å gjøre det lunt og behagelig å være i, slik at man gjerne blir sittende langt utover kvelden ved bordet, forklarer Karina.
Karinas kjøkken er mørkt, mystisk og eksotisk. Samtidig har det store vinduer med masse lys, og palmetapetet gir den herlige følelsen av sommer året rundt.
Gi hjemmet en trendy oppdatering
– Den svarte innredningen og benkeplaten i marmor er en klassisk kombinasjon som gir meg muligheten å leke med farge og mønstre på veggene. Kjøkkenet har alltid hatt en eller annen form for blåfarge, da jeg elsker blått og synes det er harmonerer perfekt med det svarte og marmoren. Denne gangen hadde jeg behov for en litt mer vågal stil, og valgte derfor den mønstrede tapetet i blåtoner for å gi mer drama og dybde til rommet.
Leiligheten ligger midt i Bygdøy allé i Oslo, og man kan se toppene av de historiske kastanjetrærne rett utenfor vinduene.
Designer Claduia Ravnbø
For øyeblikket er det tapetet som er Karinas yndlingsting i rommet.
– Den gjør rommet både lunt og interessant. Og bildet fra Christian Houge – det tilfører akkurat den rette mengden kant til rommet.
Vegglamper og en stor lysekrone preger rommet.
– Innebygde spotter i taket kommer aldri inn i mitt hjem, slår hun fast.
Det som var aller viktigst da hun skapte drømmekjøkkenet var at det skulle være like vakkert som praktisk.
– Det er rommet jeg bruker mest, gjerne fylt til randen av venner og familie, og det er viktig at det er godt med oppbevaring til glass og serviser og plass til å lage masse mat.
Hennes beste interiørtips er å tenke gjennom sin egen livsstil og behov.
– Og glem aldri oppbevaring!