Kosmetikk er billigst på matbutikken

VG har sjekket prisene på 20 kosmetikk og hygieneartikler som selges både i dagligvarekjedene Rema 1000 og Kiwi, og hos kleskjedene Hennes & Mauritz og Cubus. Resultatet dokumenterte store prisforskjeller.

Mari Glans
Publisert:

VG har sjekket prisene på 20 kosmetikk og hygieneartikler som selges både i dagligvarekjedene Rema 1000 og Kiwi, og hos kleskjedene Hennes & Mauritz og Cubus. Resultatet dokumenterte store prisforskjeller.

For alle produktene viste H&M-kvitteringen 1.285 kroner. Det er 350 kroner, eller 37 prosent mer enn for de eksakt samme varene hos Rema 1000. Det totale beløpet var kun sammenlignbart mellom H&M og Rema 1000, ettersom de andre butikkene ikke solgte alle de aktuelle varene.

På hele 17 av 20 produkter var Rema 1000 rimeligst. Kun sjampoen og balsamen fra Herbal Essences var billigere hos H&M enn i matvarebutikkene, men disse var riktig nok på tilbud.

MinMote.no - Norges største moteside

- Tilfeldig forskjell

Pressekontakt Guro Forseth i Hennes & Mauritz tror det er en tilfeldighet at H&M kommer dårlig ut i forhold til matvarebutikkene.

- Vi kjører kampanjeperioder i samarbeid med våre leverandører, og en prissjekk i en tilfeldig uke gir ikke et riktig bilde av prisene i vårt sortiment. Hvis VG hadde fulgt prisene gjennom hele året, så tror jeg forskjellene ville jevnet seg ut, sier Forseth.

Det tror ikke innkjøpsdirektør i Rema 1000 Martin Klafstad.

- For meg er forskjellene så store at et tilbud her og der ikke vil kunne endre konklusjonen, sier han.

Hun understreker at man i matbutikkene ikke får den samme veiledningen.

- I parfymeriet finner du faglært betjening som kan veilede deg. Dette betaler du for med en høyere produktpris. Faghandelen oppsøkes imidlertid ikke bare for veiledning, men også for opplevelsen av det store produktutvalget, motetrender og inspirasjon, sier Standal.

Av: Marit Dorothea Bjørnstad

MinMote.no - Norges største moteside
Publisert:

Finn mer innhold om: