Røkke innrømmer at han står bak luksusdonasjon til Fretex

STORE LIKHETSTREKK: Dressen til venstre er fra dressalget til Fretex på Majorstua, mens bildet til høyre er av Kjell Inge Røkke i 2001. Foto: Fretex/NTB scanpix
STORE LIKHETSTREKK: Dressen til venstre er fra dressalget til Fretex på Majorstua, mens bildet til høyre er av Kjell Inge Røkke i 2001. Foto: Fretex/NTB scanpix

Etter mye spekulasjoner innrømmer Kjell Inge Røkke at det er hans luksusgarderobe som er donert til Fretex.

Pressetalsmann for Kjell Inge Røkke, Rolf Nereng, forteller til MinMote at Røkke har innsett at det er hans klær som havnet hos Frelsesarmeens bruktbutikk etter en storopprydning i garderoben.

– Røkke har nok ikke selv hatt full kontroll over at klær fra en større opprydding for flere måneder siden havnet hos Fretex, skriver han i en e-post til MinMote.

– Når han nå skjønner at det er tilfelle, vil han være tydelig på at han er svært positiv til det arbeidet Fretex gjør og synes det er både positivt og hyggelig at han kan bidra til bedre økonomi og mye oppmerksomhet rundt et så godt formål.

Det har vært mye spekulasjoner om det er Røkke som sto bak den sjenerøse donasjonen, men han har til nå benektet at det er tilfellet.

Røkke-spekulasjoner

Etter dressalget på Fretex Majorstuen tirsdag kveld kom det inn flere tips om at det må være Røkke som opprinnelig har eid klærne.

En av dem som fikk revet til seg et plagg fra det uvanlige partiet luksustøy fra bruktbutikken, fikk seg en overraskelse da han stakk hånden i lommen på sin nye, svarte ullbukse. Det skrev Dagens Næringsliv.

– Vær vennlig ring Bård hjemme på telefonnummer ..., står det på den ene lappen fra Hotel Continental i Oslo, adressert til Røkke.

LAGET TIL ROKKE: Her er lappen på en av dressene som ble solgt på Fretex-salget. Produksjonslappen viser at dressen er laget til kunden «Rokke». Foto: Anonym.
LAGET TIL ROKKE: Her er lappen på en av dressene som ble solgt på Fretex-salget. Produksjonslappen viser at dressen er laget til kunden «Rokke». Foto: Anonym.

Det var flere ting som pekte på at det er Røkke som var giveren.

I en av dressene fra salget som nå ligger til salgs på Finn.no, er det bilde av en produksjonslapp med teksten «Rokke». MinMote har snakket med selgeren av dressen som sier han har funnet flere tilsvarende lapper i dressene han kjøpte på Fretex Majorstuen.

Ifølge motenettstedet Melk og Honning er det også flere av skjortene som har brodert inn initialene K.R.

Fretex fortalte på det tidspunktet at de har gode rutiner for å fjerne glemte ting fra brukte klær og ville ikke spekulere i hvem som hadde donert klærne.

HØY KVALITET: Det var kort mellom de italienske navnene i Fretex’ stativer tirsdag. Foto: Tore Meek/ NTB scanpix.
HØY KVALITET: Det var kort mellom de italienske navnene i Fretex’ stativer tirsdag. Foto: Tore Meek/ NTB scanpix.

Avkreftet

Dagens Næringsliv var i kontakt med pressetalsmann Rolf Nereng, som da fortalte at Røkke ikke hadde noe med donasjonen å gjøre.

– Røkke har ikke donert dresser til Fretex, men hvis noen likevel har havnet der håper han at folk liker dem og betaler en høy pris til det positive arbeidet Fretex gjør, sa Nereng.

Dyr smak

Fretex kunne by på plagg signert Brioni, Lavin, Versace, Valentino og Ermenegildo Zegna da de inviterte til «Herrenes aften» i Majorstuen-butikken tirsdag.

LIKER DESIGN: Her er Kjell Inge Røkke i 1997, kledd i en dress i samme stil som de som ble solgt på Fretex. Foto: Fretex/NTB scanpix.
LIKER DESIGN: Her er Kjell Inge Røkke i 1997, kledd i en dress i samme stil som de som ble solgt på Fretex. Foto: Fretex/NTB scanpix.

Det dreide seg om 300 designerblazere og dressbukser i kasjmir, ull og silke.

Prisene på hvert av plaggene ligger opprinnelig trolig på mellom 50.000 og 100.000 kroner, opplyser kjedesjef for butikkene i Fretex, Kristin Hareide, til VG.

Det dyreste plagget ble solgt for 3499 kroner hos Fretex, mens det billigste plagget er en bukse som blir solgt for 549 kroner.

Finn mer innhold om:

Hvordan var din opplevelse i dag?