Dette er høstens mest trendy herrejakke
Det er lenge siden den dobbeltspente blazeren var å se på mannen gata. Nå er den tilbake og klar for å spille hovedrollen i høstens herregarderobe.
De aller fleste menn har en blazer eller dressjakke i skapet. Kneppingen kan derimot variere alt fra én til fire, og nå også enkelt til dobbelt. Tradisjonelt sett var blazeren dobbeltspent, men ble erstattet av enkeltspente, som i dag er det mest vanlige. Nå møter den beinhard konkurranse fra forgjengeren som er kommet tilbake.
- Den dobbeltspente blazeren er et historisk plagg som var populær på 30-tallet og senere i boksete fasonger på 80-tallet. Den har vært lenge borte fra motebildet, men de siste par sesongene har vi sett stadig mer av den på catwalken, forklarer Eirik Mogseth (29), stylist og foreleser på moteskolen SoFi.
I etableringsfasen
Høstens kolleksjoner bugner av dobbeltspente jakker som aldri før. Motehus som Lanvin, Gucci og Balenciaga viste både blazere og frakker med dobbel rad med knapper. Felles er at de var hakket kortere og mer moderne og smale i snittet enn for flere tiår tilbake.
Louis Vuitton, Paul Smith og Dolce & Gabbana hadde derimot lagt vekt på ytterjakker med dobbelknepping.
- Dobbeltspent er en veldig sterk trend akkurat nå som blir mer og mer etablert. Blazeren er fortsatt litt fremmed for «mannen i gata», men norske menn har blitt mer kontinentale i stilen. De bruker gjerne blazer til hverdags, og da kan man våge seg på denne trenden, mener Mogseth.
Mer akseptert
Den ferske motebloggeren Chris A. Skoug (34) er eiendomsmegler, men har startet «mannemotebloggen» TheChrisCourse.com for å inspirere norske menn. I høst ønsker han å bidra til at den dobbeltspente blazeren skal bli enda mer akseptert.
- Det er jo litt skipsmeglerpreg over den og den er fremdeles ganske bransjerelatert, men den tar seg særdeles godt ut på flere så lenge man føler seg komfortabel i stilen, sier Skoug til minMote.
Casual eller pyntet
Denne sesongen henger den dobbeltspente jakken i grove materialer som ull og tweed i butikkene, som passer utmerket til høsten. De varmeste variantene kan brukes som yttertøy med et varmt skjerf i halsen, eller lag på lag under en åpen jakke eller frakk.
Passformen på blazeren skal sitte behagelig, men likevel kroppsnært.
– Stilen kan fort bli litt stram med en spent blazer. For å tone det ned kan man mikse den med et par casual, men ikke for røffe jeans eller andre nedtonede elementer. Ønsker man derimot en pyntet look kan man style blazeren med en hvit skjorte og slips, tipser Skoug .