Hanker inn kjendisfotograf til dåpsbildene
Den berømte motefotografen Mario Testino skal ta de offisielle bildene i prinsesse Charlottes barnedåp førstkommende søndag.
Testino er kanskje mest kjent for å være en av de største fashionfotografene i bransjen, med ikoniske fotografier av Kate Moss, Gisele Bundchen, Anna Wintour i sin portefølje.
Den nesten to måneder gamle prinsesse Charlotte Elizabeth Diana vil bli døpt i St. Mary Magdalene kirken 5. juli, i den samme kirken som prinsessens bestemor, prinsesse Diana, ble døpt i 1961.
Overveldet og beæret
Nå har Kensington Palace bekreftet at Mario Testino vil ta de offisielle bildene i hertuginne Kate og prins Williams datter, prinsesse Charlotte, sin barnedåp.
Til britiske Vogue uttaler Testino at han er «beæret» for å ha blitt spurt om å være fotograf i den rojale barnedåpen:
- Jeg er overveldet og beæret over å bli valgt til å dokumentere denne anledningen, og fortsette å dokukmentere denne familien, som er sjelen i dette landet, et land som har gitt meg så mye, sier han til magasinet.
Vakker gest til avdøde Diana
Den peruvianske fotografen har i lang tid vært en favoritt i det britiske kongehuset.
Han tok de første offisielle bildene av prins William og hertuginne Kate da de offentliggjorde sin forlovelse i 2010, og har tidligere fotografert Diana, prins Harry, prinsen av Wales, hertuginnen av Cornwall og prinsessen av Wales.
TV2s kongehusekspert Kjell Arne Totland sier til MinMote at Testino var en god venn av prinsesse Diana - og at han tok en rekke legendariske bilder av henne.
- Valget av fotograf blir jo nok en vakker gest til avdøde prinsesse Diana i forbindelse med den lille prinsessens dåp. Først navnet Charlotte Elizabeth Diana – så dåp i samme kirke som hun ble døpt i på Sandringham – og nå altså hennes favorittfotograf, sier Totland og fortsetter:
- Slik sørger William for at hans kjære «mummy» også er «til stede» ved barnebarnets dåp – slik han også gjorde da han i sin tid ga Kate sin mors berømte forlovelsesring.
Les også:Høygravide Kate får skryt for babyrosa luksusantrekk.
«Kate-effekten»
Kate og William viste i mai frem det nyeste tilskuddet i familien, kun ti timer etter at prinsesse Charlotte kom til verden. På sykehustrappen hadde Kate på seg en gul kjole, og salget av liknende kjoler skjøt umiddelbart i været. Det er ikke første gangen «Kate-effekten» slår til, derfor venter vi spent på hertuginnens dåpantrekk.