Met-galla 2022: Kim kom i verdens dyreste kjole

DIAMANTER ER EN JENTES BESTE VENN?: Kim Kardashian kom kledd i Marilyn Monroes ikoniske kjole.
DIAMANTER ER EN JENTES BESTE VENN?: Kim Kardashian kom kledd i Marilyn Monroes ikoniske kjole. Evan Agostini / AP

Årets største motefest skuffet ikke på kjolefronten.

Den første mandagen i mai braker det alltid løs med selveste Met-gallaen.

I år er temaet «I Amerika: En fortelling om mote», noe både kjendiser og designere har tolket på ulike måter – og som de alltid tar på høyeste alvor.

Det er derfor alltid gøy å se hva de har planlagt i løpet av vinteren. Spørsmålene er mange, men endelig har vi fått svar på alle – også hva Renate Reinsve kom kledd i på prestisjefesten.

STILTE SAMMEN: Kim Kardashian og Pete Davidson stilte sammen på den røde løperen, Kim iført Marilyn Monroes ikoniske kjole.
STILTE SAMMEN: Kim Kardashian og Pete Davidson stilte sammen på den røde løperen, Kim iført Marilyn Monroes ikoniske kjole. Evan Agostini / AP

En av de som virkelig får oppmerksomhet for sitt antrekk på den røde løperen er Kim Kardashian. Ikke bare strålte hun som en ekte Hollywood-stjerne, men hun hadde på seg en av tidenes mest ikoniske antrekk, nemlig kjolen Marilyn Monroe brukte da hun sang «Happy birthday Mr. president» i 1962.

ORIGINALEN: Her er Marilyn Monroe i Madison Square Garden i 1962.
ORIGINALEN: Her er Marilyn Monroe i Madison Square Garden i 1962. Pressens Bild / TT NYHETSBYRÅN

Kjolen er ifølge Vogue en av tidenes dyreste, og kostet over 45 millioner kroner da den ble solgt på auksjon i 2016. Siden kjolen ble solgt, har den egentlig stått utstilt på Ripley’s «Believe It or Not»-museum i Orlando i Florida eller ligget pakket ned i et hvelv. Til motefesten ble den flydd inn med privatfly.

Antrekket er pyntet med over 6000 håndsydde krystaller. Marilyn Monroe skal selv ha betalt over 100.000 kroner for kjolen, noe som var en svimlende sum da. Kjolen skal også ha vært så trang at ikonet måtte bli sydd inn i kjolen.

Kardashian skal ha fått ideen om å bruke kjolen rett etter forrige Met-fest.

– Hva er det mest amerikanske du kan tenke på? Jo, det er Marilyn Monroe, sier hun til Vogue.

– Nå bruker alle gjennomsiktige kjoler. Men den gangen var ikke det tilfellet. På en måte er det den originale nakenkjolen, og det er derfor den var så sjokkerende.

HENTET FRA MUSEUM: Kjolen til Kim Kardashian ble solgt for over 45 millioner kroner i 2016. Siden den gang har den stått utstilt på museum, men i natt ble den vist frem på den røde løperen på Met-gallaen.
HENTET FRA MUSEUM: Kjolen til Kim Kardashian ble solgt for over 45 millioner kroner i 2016. Siden den gang har den stått utstilt på museum, men i natt ble den vist frem på den røde løperen på Met-gallaen.Evan Agostini / AP

Kim hadde farget håret platinablondt for anledningen, og stilte opp på den røde løperen sammen med kjæresten Pete Davidson. Han møtte opp i en stilren look fra Dior, men måtte ha på solbriller for å ikke bli blendet av kjærestens glitrende luksuskjole.

Ifølge magasinet brukte Kardashian den originale kjolen kun i noen minutter på den røde løperen før hun skiftet til en replika-kjole.

– Jeg har stor respekt for hva denne kjolen betyr for den amerikanske historien. Jeg ville ikke ha spist i den, sittet ned i den eller risikert å ødelegge den.

STJAL SHOWET: Det har stormet mye rundt Kim Kardashian og Kanye West etter at det ble kjent at de skulle skilles. I ettertid har Kim funnet kjærligheten på ny med Pete Davidson (t.h.).
STJAL SHOWET: Det har stormet mye rundt Kim Kardashian og Kanye West etter at det ble kjent at de skulle skilles. I ettertid har Kim funnet kjærligheten på ny med Pete Davidson (t.h.).ANGELA WEISS / AFP

Her kan du se alle antrekkene fra Met-gallaen 2022:

GLAMORØS: Olivia Rodrigo i en 20-tallsinspirert Versace-kjole.
GLAMORØS: Olivia Rodrigo i en 20-tallsinspirert Versace-kjole. Evan Agostini / AP
DRAMATISK: Kendall Jenner i en dramatisk, sort kjole fra Prada med stort skjørt og slep. Legg merke til de blekede brynene!
DRAMATISK: Kendall Jenner i en dramatisk, sort kjole fra Prada med stort skjørt og slep. Legg merke til de blekede brynene! Dimitrios Kambouris / AFP
IØYNEFALLENDE: Gigi Hadids spreke Versace-antrekk kommer nok til å bli snakket om i lang tid fremover. Legg merke til den sovepose-lignende kåpen hun har på sammen med lakkbuksen.
IØYNEFALLENDE: Gigi Hadids spreke Versace-antrekk kommer nok til å bli snakket om i lang tid fremover. Legg merke til den sovepose-lignende kåpen hun har på sammen med lakkbuksen.Evan Agostini / AP
FÅR SKRYT: Blake Lively får skryt for sitt glitrende Versace antrekk med stor sløyfe og matchende hansker. Sammen med ektemannen Ryan Reynolds var Lively blant kveldens verter.
FÅR SKRYT: Blake Lively får skryt for sitt glitrende Versace antrekk med stor sløyfe og matchende hansker. Sammen med ektemannen Ryan Reynolds var Lively blant kveldens verter. JUSTIN LANE / EPA
ENDRET: Vel oppe på den røde løperen ble kjolen pakket ut, og med det byttet den også farge. Kjolen var en hyllest til New Yorks arkitektur.
ENDRET: Vel oppe på den røde løperen ble kjolen pakket ut, og med det byttet den også farge. Kjolen var en hyllest til New Yorks arkitektur. ANDREW KELLY / Reuters
UVANLIG HODEPLAGG: Kylie Jenner gikk for mix-and-match i en Off-White brudeaktig kjole, stylet med en caps og slør.
UVANLIG HODEPLAGG: Kylie Jenner gikk for mix-and-match i en Off-White brudeaktig kjole, stylet med en caps og slør. Dimitrios Kambouris / AFP
MATCHET: Kourtney Kardashian og Travis Barker matchet i Thom Browne-skjørt.
MATCHET: Kourtney Kardashian og Travis Barker matchet i Thom Browne-skjørt. Jamie McCarthy / AFP
KONTRAST: Sydney Sweeney i en glamorøs, hvit kjole fra Tory Burch, og dramatisk øyensminke.
KONTRAST: Sydney Sweeney i en glamorøs, hvit kjole fra Tory Burch, og dramatisk øyensminke. Jamie McCarthy / AFP
GJENNOMSIKTIG: Kaia Gerber fulgte opp trenden fra fjoråret (hvem kan vel glemme Zoe Kravitz og Kendall Jenners looks?) med denne sølvkjolen fra Alexander McQueen med gjennomsiktige partier.
GJENNOMSIKTIG: Kaia Gerber fulgte opp trenden fra fjoråret (hvem kan vel glemme Zoe Kravitz og Kendall Jenners looks?) med denne sølvkjolen fra Alexander McQueen med gjennomsiktige partier.Dimitrios Kambouris / AFP
TRIO: Dakota Johnsons dater for kvelden var Jared Leto (t.v.) og Gucci-designer Alessandro Michele (t.h.) Sistnevnte hadde på seg matchende dresser fra det italienske merket, mens Dakota kjørte på med en body suit med glitrende detaljer.
TRIO: Dakota Johnsons dater for kvelden var Jared Leto (t.v.) og Gucci-designer Alessandro Michele (t.h.) Sistnevnte hadde på seg matchende dresser fra det italienske merket, mens Dakota kjørte på med en body suit med glitrende detaljer.Dimitrios Kambouris / AFP
DETALJER: Legg merke til de glitrende detaljene på dressen til Jacob Elordi.
DETALJER: Legg merke til de glitrende detaljene på dressen til Jacob Elordi.JUSTIN LANE / EPA
NEDTONET: Katy Perry er vanligvis å se i noe som minner langt mer om et kostyme, men denne gangen valgte hun en svart kjole fra Oscar de la Renta.
NEDTONET: Katy Perry er vanligvis å se i noe som minner langt mer om et kostyme, men denne gangen valgte hun en svart kjole fra Oscar de la Renta.Dimitrios Kambouris / AFP
PERLEBESATT: Kjolen til Lily James besto av en rekke perler i en blålilla-nyanse.
PERLEBESATT: Kjolen til Lily James besto av en rekke perler i en blålilla-nyanse.Jamie McCarthy / AFP
UTSMYKKET: Ikke bare glitret Burberry-kjolen til Naomi Campbell med lekre detaljer, til og med ansiktet hennes hadde blitt utsmykket for anledningen.
UTSMYKKET: Ikke bare glitret Burberry-kjolen til Naomi Campbell med lekre detaljer, til og med ansiktet hennes hadde blitt utsmykket for anledningen. Jamie McCarthy / AFP
MATCHY MATCHY: Addison Rae satt prikken over i-en på sin look med negler som sto i stil til Michael Kors-kjolen.
MATCHY MATCHY: Addison Rae satt prikken over i-en på sin look med negler som sto i stil til Michael Kors-kjolen.Evan Agostini / AP
NYGIFT: Det nygifte paret Brooklyn Peltz Beckham og Nicola Peltz Beckham i hvitt og sjokkrosa fra Valentino – den samme designeren som også lagde brudekjolen til Peltz.
NYGIFT: Det nygifte paret Brooklyn Peltz Beckham og Nicola Peltz Beckham i hvitt og sjokkrosa fra Valentino – den samme designeren som også lagde brudekjolen til Peltz. JUSTIN LANE / EPA
GA ET SHOW: Lizzo tok like gjerne med seg et instrument for å toppe sin Thom Browne-look.
GA ET SHOW: Lizzo tok like gjerne med seg et instrument for å toppe sin Thom Browne-look. Evan Agostini / AP
RØDT OG GULL: Modell Cara Delevingne gikk for en rød dress fra Dior, med gullfarge sprayet direkte på overkroppen.
RØDT OG GULL: Modell Cara Delevingne gikk for en rød dress fra Dior, med gullfarge sprayet direkte på overkroppen. Jamie McCarthy / AFP
KONTRASTER: Rosalia toppet sin delikate Givenchy-kjole med noen råkule solbriller.
KONTRASTER: Rosalia toppet sin delikate Givenchy-kjole med noen råkule solbriller.JUSTIN LANE / EPA
TYLLFEST: Tessa Thompson fikk fart på blitsregnet i sin rosa kjole fra Carolina Herrera. Sammen med kjolen brukte hun matchende lårhøye boots.
TYLLFEST: Tessa Thompson fikk fart på blitsregnet i sin rosa kjole fra Carolina Herrera. Sammen med kjolen brukte hun matchende lårhøye boots.ANGELA WEISS / AFP
FJÆR: Hailey Bieber i en smal silkekjole med stor fjærkappe fra Saint Laurent.
FJÆR: Hailey Bieber i en smal silkekjole med stor fjærkappe fra Saint Laurent. Evan Agostini / AP
MATERIALMIKS: Bella Hadids antrekk fra Burberry fikk kule kontraster med strømpebukser i blonder og bodyen i skinn. Legg også merke til perlene rundt ankelen hennes.
MATERIALMIKS: Bella Hadids antrekk fra Burberry fikk kule kontraster med strømpebukser i blonder og bodyen i skinn. Legg også merke til perlene rundt ankelen hennes.Dimitrios Kambouris / AFP
GLITRET: Det skal litt til å slå antall armbånd Cardi B hadde på seg med sin Versace-kjole.
GLITRET: Det skal litt til å slå antall armbånd Cardi B hadde på seg med sin Versace-kjole.Jamie McCarthy / AFP
MUNNBIND: Future var visstnok ikke helt ferdig med å bruke munnbind. Han stilte opp i svart shorts og matchende jakke sammen med et glitrende munnbind fra BOSS.
MUNNBIND: Future var visstnok ikke helt ferdig med å bruke munnbind. Han stilte opp i svart shorts og matchende jakke sammen med et glitrende munnbind fra BOSS.Jamie McCarthy / AFP
POSERTE: Billie Eilish kom kledd i kjole med korsett-form. Kjolen er designet av Gucci og er inspirert av et maleri.
POSERTE: Billie Eilish kom kledd i kjole med korsett-form. Kjolen er designet av Gucci og er inspirert av et maleri. ANDREW KELLY / Reuters
SPENNENDE FORM: Artisten Chloe Bailey kunne by på en rekke artige vinkler for fotografene denne Met-kvelden. Hennes gule kjole med pynt rundt halsen i gull må man bruke god tid på å observere og få med seg alt!
SPENNENDE FORM: Artisten Chloe Bailey kunne by på en rekke artige vinkler for fotografene denne Met-kvelden. Hennes gule kjole med pynt rundt halsen i gull må man bruke god tid på å observere og få med seg alt!Mike Coppola / AFP
FARGEFEST: Nok et antrekk med en rekke detaljer. Emily Ratajkowski ankom Met-gallaen iført en vintage-kjole fra Versace, sist sett på catwalken i 1992.
FARGEFEST: Nok et antrekk med en rekke detaljer. Emily Ratajkowski ankom Met-gallaen iført en vintage-kjole fra Versace, sist sett på catwalken i 1992.Jamie McCarthy / AFP
CAPS: Valget landet på en skinnbukse, kjole i flere lag og caps for Nicki Minaj i år. Antrekket er signert Burberry.
CAPS: Valget landet på en skinnbukse, kjole i flere lag og caps for Nicki Minaj i år. Antrekket er signert Burberry.Mike Coppola / AFP
STORT PROSJEKT: Iris van Herpen er designeren bak kjolen til Dove Cameron. Den skal ha tatt 600 timer å lage!
STORT PROSJEKT: Iris van Herpen er designeren bak kjolen til Dove Cameron. Den skal ha tatt 600 timer å lage!Dimitrios Kambouris / AFP
NEON: Gwen Stefani i kjole fra Vera Wang med matchende hansker.
NEON: Gwen Stefani i kjole fra Vera Wang med matchende hansker.Jamie McCarthy / AFP
BLOMSTRETE: Over Kid Cudis blå dress hang en kappe i samme farge. På innsiden av kappen kunne man se et blomstrete mønster. Kreasjonen er signert Kenzo.
BLOMSTRETE: Over Kid Cudis blå dress hang en kappe i samme farge. På innsiden av kappen kunne man se et blomstrete mønster. Kreasjonen er signert Kenzo.Evan Agostini / AP
SØT: Lucy Boynton i lyserosa kjole med lekre detaljer.
SØT: Lucy Boynton i lyserosa kjole med lekre detaljer. Evan Agostini / AP
LILLE GLITRE-HETTE? Lily Aldridges Khaite kjole fikk virkelig det lille ekstra med en matchende hette.
LILLE GLITRE-HETTE? Lily Aldridges Khaite kjole fikk virkelig det lille ekstra med en matchende hette.ANGELA WEISS / AFP
BLIR FORELDRE: Joe Jonas og Sophie Turner venter barn nummer to, noe de gledelig viste frem på den røde løperen.
BLIR FORELDRE: Joe Jonas og Sophie Turner venter barn nummer to, noe de gledelig viste frem på den røde løperen. Evan Agostini / AP
HØY SPLITT: Kerry Washingtons Tory Burch-kjole hadde et litt gjennomsiktig stoff, kul skulderdetalj og høy splitt.
HØY SPLITT: Kerry Washingtons Tory Burch-kjole hadde et litt gjennomsiktig stoff, kul skulderdetalj og høy splitt.Evan Agostini / AP
VISTE HUD: Vanessa Hudgens i en gjennomsiktig kjole fra Moschino.
VISTE HUD: Vanessa Hudgens i en gjennomsiktig kjole fra Moschino. ANGELA WEISS / AFP
GOTH MØTER GLAMOUR: Maisie Williams i hvitt korsett og sort kappe. Legg merke til sveisen og de blekede bryna!
GOTH MØTER GLAMOUR: Maisie Williams i hvitt korsett og sort kappe. Legg merke til sveisen og de blekede bryna! Jamie McCarthy / AFP
KNÆSJ: Skuespiller Sebastian Stan i knallrosa antrekk fra Valentino.
KNÆSJ: Skuespiller Sebastian Stan i knallrosa antrekk fra Valentino. ANGELA WEISS / AFP
HODEPRYD: Sarah Jessica Parker hadde selvfølgelig en stor hatt på Met-gallaen.
HODEPRYD: Sarah Jessica Parker hadde selvfølgelig en stor hatt på Met-gallaen. Jamie McCarthy / AFP
MOR OG DATTER: Kate Moss (t.v.) kom sammen med datteren Lila Moss. Begge kom kledd i antrekk fra Burberry.
MOR OG DATTER: Kate Moss (t.v.) kom sammen med datteren Lila Moss. Begge kom kledd i antrekk fra Burberry. Jamie McCarthy / AFP
GLITRET: Daisy Edgar Jones i kjole fra Oscar de la Renta. Hun lot kjolen skinne med matchende sandaler og armbånd.
GLITRET: Daisy Edgar Jones i kjole fra Oscar de la Renta. Hun lot kjolen skinne med matchende sandaler og armbånd. Dimitrios Kambouris / AFP
MØRKE DETALJER: Phoebe Bridgers kom kledd i en glitrende figurnær kjole fra Jonathan Simkhai. Legg merke til de mørkerøde leppene og neglene.
MØRKE DETALJER: Phoebe Bridgers kom kledd i en glitrende figurnær kjole fra Jonathan Simkhai. Legg merke til de mørkerøde leppene og neglene. Mike Coppola / AFP
I CHANEL: Vogues Anna Wintour i Chanel, med et helt spesielt familieklenodium: en tiara fra 1910.
I CHANEL: Vogues Anna Wintour i Chanel, med et helt spesielt familieklenodium: en tiara fra 1910. Evan Agostini / AP
BRUDE-INSPO? Alexa Chung i hvit silkekjole med off shoulder-effekt. Legg også merke til de trendy skoene fra Mach & Mach.
BRUDE-INSPO? Alexa Chung i hvit silkekjole med off shoulder-effekt. Legg også merke til de trendy skoene fra Mach & Mach. Evan Agostini / AP
NEW YORK-KJOLE: Artist Alicia Keys i en kjole som hyllet New York. Legg merke til perlebroderingene med bilder av Manhattan Skyline. Kjolen er laget av Ralph Lauren.
NEW YORK-KJOLE: Artist Alicia Keys i en kjole som hyllet New York. Legg merke til perlebroderingene med bilder av Manhattan Skyline. Kjolen er laget av Ralph Lauren. Evan Agostini / AP
YOUTUBER: Emma Chamberlain i en todelt kreasjon.
YOUTUBER: Emma Chamberlain i en todelt kreasjon. Evan Agostini / AP
HETT: Kacey Musgraves hadde med seg vifte på den røde løperen. Kjolen er spesiallaget av Prada.
HETT: Kacey Musgraves hadde med seg vifte på den røde løperen. Kjolen er spesiallaget av Prada. Evan Agostini / AP
VOULM: Madelaine Petsch i en spenstig gul topp og skjørt fra Moschino.
VOULM: Madelaine Petsch i en spenstig gul topp og skjørt fra Moschino. JUSTIN LANE / EPA
KORT LUGG: Chloe Grace Moretz kom kledd i bukse og jakke fra Louis Vuitton. Håret hadde blitt satt opp slik at det så ut som at hun hadde latt lokkene falle.
KORT LUGG: Chloe Grace Moretz kom kledd i bukse og jakke fra Louis Vuitton. Håret hadde blitt satt opp slik at det så ut som at hun hadde latt lokkene falle. Evan Agostini / AP
BARBIE-ROSA: Kiky Lane i knallrosa kjole med blomster. Lange operahansker ble en kul kontrast.
BARBIE-ROSA: Kiky Lane i knallrosa kjole med blomster. Lange operahansker ble en kul kontrast. ANDREW KELLY / Reuters
FLOSSHATT: Skuespiller Emma Corrin hadde fått på seg flosshatten for anledningen.
FLOSSHATT: Skuespiller Emma Corrin hadde fått på seg flosshatten for anledningen. Evan Agostini / AP

Finn mer innhold om:

Hvordan var din opplevelse i dag?